Dinimiz Ahlakı da Emretmiyor mu?
25 Eyl, 2018 12:25 tarihinde eklendi

Dinimiz Ahlakı da Emretmiyor mu?

Dinimiz Ahlakı da Emretmiyor mu?

Merhaba Müsbet Medya Tv Okuyucuları!

Öncelikle önemli bir konuya değinmek istedik. Nedeni de şu an içerisinde bulunduğumuz durumun gittikçe zıvanadan çıkıyor olmasındandır.

Son zamanlarda duyduğumuz ve gördüğümüz bazı dindar görünümlü insanların yaptığı, dine oldukça uzak hareketlerin, kafalarında oluşan dindarlık literatürü kendilerince ahlakı yok saymaktan ibaret oluşudur.

 

Dinimiz güzel ahlakı emrediyor. Farkında olmadan yaptığımız saygısızca davranışları dine mâl etmek anlayışından kurtulmalıyız. Zaten insanların asıl bizden uzaklaşmasının, hatta bizi geçtik İslam’dan uzaklaşmasının en büyük sebebi, dini gereğince yaşayamamak. Bediüzzaman şöyle diyor, “Biz doğru İslamiyeti ve İslamiye layık doğruluğu efalimizle izhar etsek, göstersek, diğer dinin mensupları dahi fevc fevc islama dehalet edecekler” .

Eğer biz dinimizin bize emrettiği ve gerektiği ve en başta insanlığın bir kaidesi olan güzel ahlakı benimseyip yerine getirirsek, diğer insanlara en güzel şekilde bir insanlık örneği vermiş oluruz. Madem dinde bunu söylüyor, ki bizde dinimize bağlı bir topluluğuz, işte o zaman en başta yapılacak olan ahlak prensiplerini yerine getirmek olacaktır.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *