Haksız Kazancın Onursuz Bedeli
9 Eki, 2018 23:56 tarihinde eklendi

Haksız Kazancın Onursuz Bedeli

Haksız Kazancın Onursuz Bedeli

 

Tembelliğin getirdiği en kötü ve ağır sonuçlardan biri de oturduğu yerden para kazanma isteğidir. Ülkemizdeki çoğu insanın iş bulmakta zorlandığı elbette ki bilinen ve istatistiksel bir durumdur. Ancak bazıları ise her ne iş olursa yapar, başkalarına minnet etmemek amacıyla gece gündüz demeden çalışır, ekmeğini zor da olsa çıkarır. Diğer kısmı ise bu şekilde tembellik döşeğinde rahat bir şekilde uzanırken, ekmeğim ayağıma gelsin hesabı bir takım helal olmayan gayri-meşru yollara başvurabilir.


  1. Çalışmadan, hak etmeden gelen kazancın, aslında kazanmaktan öte büyük bir kaybediş olduğunun farkına varmamız gerekir. İnsanımızın zayıf noktalarından biri de budur. Kolay para kazanma isteği, yorulmadan gelir elde etme gibi durumların günümüzde helal yoldan pek olmadığını düşünürsek, bu yolun ancak haram kapısı açıktır. O yol haksız kazanca girer. Çalışarak kazanan insanların hakkına bir nevi tecavüzdür. Bu yollara başvuran insanları son zamanlarda karşımıza çıkan Çiftlik bank kurbanları olarak şikayetettiklerini görüyoruz. Sanal olarak bir miktar para yatırarak, çiftlik sahibi olacağını sanan ve o çiftliğin gelirini kendisine verileceği sanan insanlar, dolandırıldıklarını anlayarak, şikayetçi olmuşlardır. Çiftlik bank sahipleri ise yurt dışına kaçarak, kendilerini önceden bu duruma hazırlamış olduklarını belli etmişlerdir.

Bu şikayetçi olan insanların haksız kazanç elde etmek uğruna, kolay yoldan nasıl para kazanabilirim diyerek başvurdukları bir yöntemdir. Ama sonuçta kendi düşen ağlamaz darb-ı meseline masadak olmuşlardır.

Peki şimdi ne olacak?

Artık bu durumlardan hem o sanal dünyanın içinde bulunan insanlar hem de bunu duyanların ibret almaları gerekecektir. Geçmişte bunun gibi birçok olay yaşanmış olmasına rağmen hala ders çıkarmayan insanlar olması ne kadar acı bir durumdur. Paranın cazibesi, insanları yoldan saptırır derecesine getirerek, hakkı olmadan gelir elde etmeyi kabul edecek kadar da nefsi duyguları öne çıkarmayı başarmıştır. Kul hakkının bedeli ağırdır. Her ne şekilde olursa olsun, hak etmeden kazanılan her hangi bir şeyin helal olması düşünülemez. Bizim gibi İslami çevrede yetişmiş insanların, en çok da buna dikkat etmesi lazım. Gerçi çok da şaşırdığımız bir durum değil, her gün haberlerde, dizilerde, sosyal medya da gördüğümüz, duyduğumuz şeyler bunlar. Pek de yabancı olmadığımız konulardan biridir bu. Olumsuz fikirlerin aşılandığı bir ortamda zaten olumlu bir duruma rastlamak oldukça zordur.

C. SAİD DEMİRDÖĞMEZ

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *