Türkiye’de Din ve Laik Devlet Anlayışı
18 Eki, 2018 17:02 tarihinde eklendi

Türkiye’de Din ve Laik Devlet Anlayışı

Türkiye’de Din ve Laik Devlet Anlayışı

Ülkemizde din konusu öylesine istismar edilecek hale geldi ki şu anda geldiğimiz konum da hepimiz neyin ne kadar geliştiğinin, ne kadar gerilediğinin, kimin neye bakışı nasıl, nedir, ne değildir farkındayız, görüyoruz.

Din anlayışının son zamanlarda gittikçe köreldiğinin ve özellikle gençler arasında dinin farklı algılanmasına sebep olan bu durum, İslamiyet gibi Yüce bir dinin kötü emellere alet edilişinin sonıcudur. Bilhassa siyasilerin, din üzerinden rant elde etme çabaları yeni neslin dine karşı olan  yakınlığını bozuyor ve buzlandırıyor. Dinin o berrak ve şaffaflığını, temizliğini göremediğinden ve dini yalnızca tek bir siyasi partinin elinde gibi gördüğünden ve dini yaşamayı o zannettiğinden uzaklaşması şaşırılacak bir durum değil. Dini kimse kendi emellerine göre yorumlayamaz ve kendini müçtehitlik konumunda gösteremez. Bu nasıl olacak? Din, siyasete girmeyecek, insanların dinine, diyanetine karışılmayacak.

Ancak bu duruma engel olunamadığından dini yaşayan insanların bu zamanda ‘gerici ve yobaz’ olarak algılanmaları kaçınılmaz bir sonuçtur. Din her asır tazeliğini korur ve korumaktadır. İnsanlara bu ölçüde eğitim verilmelidir.

Laiklik konusuna gelince, laiklik, dinsize ilişmediği gibi dindara dahi ilişmez. Din hürriyetidir laiklik. Herkes dinini istediği gibii yaşar ve buna kimse itiraz edemez. Etme hakkını kendinde göremez. Laikliğe biz hiçbir zaman karşı çıkmadık, aksine destekledik. Çünkü laik olmak, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, dine karışmaması ve aynı şekilde dindara da, dinsize de ilişmemesi demektir. Demokrasinin olmazsa olmazıdır.

Hiçbir zaman din gericlik değil, her gün tazeliğini koruduğu açısından herşeyden daha modern ve daha disiplinlidir.

CEMİL SAİD DEMİRDÖĞMEZ 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *