Türkiye’nin refahı artmıştır. CHP milletvekilleri bu işlere hiç tevessül etmesinler.
8 Kas, 2018 19:50 tarihinde eklendi

Türkiye’nin refahı artmıştır. CHP milletvekilleri bu işlere hiç tevessül etmesinler.

Türkiye’nin refahı artmıştır. CHP milletvekilleri bu işlere hiç tevessül etmesinler.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Önümüzdeki 4-5 ay ette ithallik bir durum görmüyorum. Türkiye’nin 4-5 ay boyunca ithal etle ilgili bir problemi yok gibi görünüyor” dedi. Pakdemirli, 2021’den sonra özellikle kasaplık et ithalatının tamamen sıfırlanacağını da belirtti.

Pakdemirli, konuk olarak katıldığı bir televizyon kanalında Türkiye’nin kırmızı et üretimi ve ithalatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Piyasaları dengeleme ve sosyal sorumluluk açısından 81 ilde teşkilatı bulunan 3 market zincirinde kuşbaşı ve kıymayı belli fiyatlardan sattıklarını dile getiren Pakdemirli, kuşbaşı eti 31, kıymayı da 29 liraya sattıklarını açıkladı.

Türkiye’de farklı fiyatlarda her çeşit ete karşı talep olduğunu belirten Pakdemirli, şu şekilde devam etti:

“Sosyal sorumluluk anlamında verilen ucuz etler ortalama aylık 5-6 bin ton ama Türkiye’de 100 bin ton üzerinde et tüketimi var. Bu et tüketimi bize şunu gösteriyor. Her çeşit, her kalite ve fiyattaki kırmızı ete vatandaşımız ilgi gösteriyor ve bunu satın alıyor. Bu konuda bir miktar ithalat yapıyoruz, yapmak da durumundayız. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığımızı artırmıştık. Küçükbaş 30 milyondan 45 milyona gelmiş. Büyükbaş hayvan varlığımız 9 milyondan 16 milyona gelmiş. Aslında üretimde yüzde 60 artışımız var. Bunu unutmamamız gerekiyor. Türkiye’nin bu konuda büyük bir başarısı da var. Peki bu başarıysa neden ithal ediyoruz. Çok basit bir sebebi var. Türkiye 2002 yılında kişi başı 6 kilogram et tüketiyordu şimdi 15 kilo et yemeye başlamış. Türkiye’nin refahı artmıştır. CHP milletvekilleri bu işlere hiç tevessül etmesinler. 2002’de bu milletin yiyecek eti yokmuş, bugün 15 kilo yiyor. Her şey kırmızı etten yana.”

bunun gelmesinde de fayda olduğunu kaydederek “Ama onun dışında kasaplık canlı hayvan ithalatımız 2021’den sonra inşallah bir daha olmayacak” diye konuştu.

SPUTNİK TR

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *