Bir Mahkeme Kararı Olmaksızın Kimseyi Suçlu İlan Edemezsiniz, Cezalandıramazsınız.
9 Kas, 2018 3:08 tarihinde eklendi

Bir Mahkeme Kararı Olmaksızın Kimseyi Suçlu İlan Edemezsiniz, Cezalandıramazsınız.

Bir Mahkeme Kararı Olmaksızın Kimseyi Suçlu İlan Edemezsiniz, Cezalandıramazsınız.

“AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kamu kesiminde çalışmalarına izin verilmeyen hekimler ve diş hekimleri ile ilgili yasa teklifi komisyonda kabul edildi.”

 

T24 Yazarı Mehmet Yılmaz bugünkü “Rejim, Hukuk İle İlişkisini Keserken” başlıklı yazısında  yazısında,” AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kamu kesiminde çalışmalarına izin verilmeyen hekimler ve diş hekimleri ile ilgili yasa teklifi komisyonda kabul edildi. Buna göre “MGK’ca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen örgütlere üyeliği, iltisakı veya irtibatı bulunduğu” gerekçesiyle kamudan çıkarılan hekimler ve diş hekimleri SGK ile anlaşması olan özel iş yerlerinde çalıştırılamayacaklar.” İfadelerini kullandı.

Yazısını şu şekilde sürdüren Mehmet Y. Yılmaz,
“Buna göre “MGK’ca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen örgütlere üyeliği, iltisakı veya irtibatı bulunduğu” gerekçesiyle kamudan çıkarılan hekimler ve diş hekimleri SGK ile anlaşması olan özel iş yerlerinde çalıştırılamayacaklar.
Neresinden baksanız Anayasa’ya aykırılığı çok açık bir kanun teklifi, yasalaşmak üzere.
Birincisi MGK, bir yargı organı değil, idari bir kurum.
Onun verdiği-vereceği kararlar ile yarın mesela kurban derisi toplayan dernekler bile milli güvenliğe aykırı faaliyette bulunuyor diye ilan edilebilir.
Mahkemelerin terör örgütü üyesi olduğuna karar verdiği kişiler ile ilgili olarak hangi cezaların verileceği de kanunlarda yazılı.
Bunun dışında bir mahkeme kararı olmaksızın kimseyi suçlu ilan edemezsiniz, cezalandıramazsınız.
Öte yandan olağanüstü hal gereği kanun hükmündeki kararnameler ile kamudaki görevlerinden atılan insanlar arasında ‘hekimler ve hekim olmayanlar’ diye bir ayrım da yaratamazsınız.

Anayasa’nın vatandaşların eşitliğiyle ilgili ilkesi çöpe mi atılıyor?
Olağanüstü hal kararnameleri, olağanüstü hal kalkınca geçerliliğini yitirir.
Ayrıca olağanüstü hal ilanını gerektiren durum, Fethullahçıların darbe girişimiydi.
Ama hükümet bunu bahane ederek Fethullahçılar ile hiç ilgisi olmayan akademisyenleri, memurları da kamu görevlerinden çıkardı.
Bu tür uygulamalar faşist rejimlerin uygulamalarıdır.
TBMM’den kanun çıkartarak bu tür faşizan uygulamalara meşruiyet kazandırdığınızı zannediyor olabilirsiniz ama yanılıyorsunuz.
Türkiye’de rejim her geçen gün hukuk dışına daha fazla çıkıyor.
İktidar partisi milletvekilleri ve yöneticileri içinde aklı başında, hukukun ne olduğunu bilen, insan hakları kavramına yabancılaşmamış kimse kalmadı mı?” ifadelerini kullandı.

T24 HABER – MEHMET Y. YILMAZ

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *