Günler değişti ama CHP ve gündemi değişmedi
9 Kas, 2018 13:21 tarihinde eklendi

Günler değişti ama CHP ve gündemi değişmedi

Günler değişti ama CHP ve gündemi değişmedi

Andımız ve ırkçılık tartışmaları devam ederken, buna bir de türkçe ezan tartışmaları eklendi. Yıl olmuş 2018 ve biz hala yaklaşık 90 yıl önce olan bir tartışmaya devam ediyoruz.
Cumhuriyetin ilk yıllarına dönelim ve ozamanlar neler yaşanmış birlikte inceleyim. Cumhuriyetin kuruluş yılları kanlı ve sancılı bir süreç oldu. Milliyetçilik akımlarıyla Türk kimliğine sahip ırkçı bir cumhuriyet kuruldu. Türkler, kürtler ve gayrimüslimler olmak üzere insanlar kategorilere ayrıldı. Türk olmayanlar için iskan yasası çıkarıldı, göçe mecbur edildiler. 11 eylül 1920 TBMMye ayaklananlara karşı istiklal mahkemeleri kuruldu. 1925’te ise Şeyh Said isyanından sonra, Şark İstiklal Mahkemeleri kuruldu. Halifelik ve saltanatın kaldırılmasına karşı çıkanlar, kılık-kıyafet ve şapka kanununu reddedenler, cumhuriyetin ilanını eleştirenler, bu mahkemelerde yargılandı ve Şeyh Said, İskilipli Atıf Hoca gibi bir çok insan idama mahkum edildi.
Türk olmayanların belirli mesleklerde çalışmasına izin verilmedi. Ticareti elinde bulunduran gayrimüslimler için varlık vergsi çıkarıldı, vergisini ödemeyenlerin mallarına el konuldu. Türkçe konuş kampanyaları başlatıldı. Türk olmayanlara tecrit uygulandı. Dersim halkı katledildi, aileler sürgüne gönderildi. Özellikle kız çocukları üzerinde asimile etme çalışmaları başlatıldı. Tüm basın organlarında Türklük karşıtı hiçbir yayına izin verilmedi. Kitaplar basılmadı. Ve Türkçe ezan…
Türkçe ezan ilk kez 1932 yılında Fatih Camiinde Hafız Rıfat Bey tarafından okunmuştur. Bu fikri ilk ortaya atan ise Ziya Gökalptir. Bundan tam 86 yıl önce olan tartışmalar günümüz Türkiye’sinde de devam ediyor maalesef. Geçtiğimiz gün CHP’li Öztrük Yılmaz, katıldığı bir tartışma programında, bu fikri yeniden gündeme getirdi. Ülkede bu kadar problem varken, insanlar işlerinden, evlerinden, yurtlarından olmuşken, açlığa mahkum edilmişken, Tıpkı cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi bir kıyım yaşanıyorken, gündemimiz andımız ve Türkçe ezan mı olmalıydı?
Doktorları bitiren 5. Madde tartışmalarının yaşandığı günlerde, Sayın Yılmaz’ın gündemi Türkçe ezan.
Hadi diyelim ezan Türkçe okundu, bu neyi çözecek? Ekonomi düzelecek mi, işlerinden atılan KHK’lı vatandaşlarımız işlerine geri dönecek mi, içerdeki 17 bin kadın, 700 den fazla bebek, hasta tutuklular ve masum oldukları halde saçma sapan gerekçelerle tutuklu olanlar serbest kalacak mı? Her yerden eli kolu bağlanan, sosyal tecrite maruz kalan insanlarımızın çilesi bitecek mi? Cumartesi annelerinin sesi duyulacak mı? 90 yıldır var olan kürt sorunu ortadan kalkacak mı? Nedir insanların diliyle, ırkıyla, diniyle alıp veremediğiniz? CHP zihniyeti yaşadıklarından hala bir ders çıkaramadı mı? Sizi bu hale getiren ve yaklaşık 40 yıldır size iktidar yüzü göstermeyen bu tutumunuz değil mi? Nedir bu Türklük sevdası? Keşke Türklük adına vermiş olduğunuz bu mücadeleyi demokrasi adına verebilseydiniz de, kana bulanmış topraklarda yaşamak yerine, sevgi, saygı dostluk tohumlarının ekildiği ve yeşerdiği topraklarda yaşasaydık.

Hep söylüyorum yine söyleyeyim; MHP, AKP’nin sağ kolu ise, CHP de sol koludur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *